Genel Müdürümüz ile DİA Mobile hakkında söyleşi yaptık.

  • Yakın zamanda piyasaya sunduğunuz yeni DİA Mobil’e Kobi’lerin ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tüm dünya mobile gidiyor. İnsanlar, firmalar, süreçlerini daha hızlı, istedikleri yerden yapabilmek istiyor. Bunun yolu da şu anda mobil cihazlardan geçiyor; cep telefonlarından tabletlerden. müşteri tarafında veya dışarı götürdükleri bilgisayarlarından. Ve bizde bunların hepsini DİA’da gerçekleştirebilmeleri için DİA Mobile ürünümüzü çıkardık. DİA Mobile ürünü üzerinden de Kobi’lere özgür bir şekilde işletmelerini takip edebilme imkanı sağladık.

Şu anki mobil uygulamamızın öncesinde mobil cihazlar üzerinde bir çok uygulama geliştirmiştik. Eski işletim sistemleri olan Windows CE tabanlı el terminalleri üzerinde de uygularımız bulunmaktaydı. Depo sayımı, saha satış gibi KOBİ ihtiyaçlarını gideriyorduk. Ama gelişen teknoloji ile işletmelere mobil uygulama kullanma imkanı vermek üzere teknolojiyi takip ederek yeni DİA Mobile uygulamamızı geliştirdik.

  • DİA Yazılım’ın 360 derece kapsam sunan ürünlerinden hangilerini DİA Mobil ile sunuyorsunuz?

DİA Mobil ile aslında normal masaüstü uygulamasından yapabildiği çoğu işlemi sunmayı hedefliyoruz. Şu anda stok tarafında stok listeleri, cari listeleri, stok hareketleri, cari hareketleri, kasa kartları, kasa hareketleri gibi hem kartlar ve hareketleri sunabiliyoruz. Bunlara ek olarak işlem bazında da sahada işlem yapabilmelerini veya depolarında işlem yapabilmelerini sağlıyoruz. Örneğin; müşterisine gittiğinde teklif verebilmesini sağlıyoruz. Müşterisinden sipariş alabilmesini sağlıyoruz. Müşterisine direkt satış yapabilmesini sağlıyoruz. Soğuk satış veya sıcak satış; aynı zamanda ödeme planları ve tahsilatlarla bunları destekliyoruz. Kasa fişi entegrasyonuyla kasa fişi oluşturup yaptıkları tahsilatları aynı anda online olarak merkezi sisteme işlemelerini sağlıyoruz ki merkez de hemen tahsilatları görebilsin, müşteri riski varsa o anda müşteri riski düşsün.

Depo yönetimi tarafında depoların sayılmasıyla alakalı tüm işlemlerde yine DİA Mobile üzerinden yapılabiliyor. Aynı zamanda mobil üzerinden hem seri-lot hem varyant (tekstil sektörü veya farklı sektörler için), renk – beden takibi için işlemler yapılabiliyor.

Tüm bu uygulamalar DİA Kurumsal Yönetim Sistemi masaüstü uygulamasında bulunuyor. Mobilde de pratik bir şekilde müşteriye özel uyarlanabilir ekranlardan sağlanıyor.

  • Planlarınızdan bahseder misiniz?

DİA Mobile’daki ilk planımız masaüstü uygulamamızda bulunan rota modülünü mobile de getirmek. Farklı plasiyerlerin farklı rotaları oluyor ve bu rotaların merkezi bir şekilde planladıktan sonra plasiyerlerin sahada bu rotaları takip etmelerini, daha pratik bir şekilde bir müşteriden bir müşteriye geçiş yapabilmelerini ve bu rotalara uyum raporlarını alarak takip etmelerini (rotanın dışına ne kadar çıkmış, hangi müşteride ne kadar kalmış, ne kadar zaman harcamış, müşteriye ziyaret ettiğinde satış yapabilmiş mi? Sipariş alabilmiş mi?… gibi) sağlıyor olacağız.

Daha sonra da DİA Üretim Yönetimi modünü iş istasyonları üzerinde yapılan üretim operasyonlarını takip edebilmek üzere DİA Mobil’de de aktif hale getirerek kullanılabilmesini sağlamak. Yıl sonuna kadar bu iki modül devreye girecek. Daha sonra da restoran modülü geliştirilecek.

  • Mobil yönetime daha çok hangi sektörlerden ilgi var? Daha çok hangi sektörler tercih ediyor?

Sektörel bir kısıtlama yapmak istemem ama saha satışta, sahada müşterisine veya bayisine gidip ürünlerini bırakan, direk satış yapan, sevk eden veya sipariş almak üzere müşterisini dolaşan tüm işletmeler; bu tekstil sektörü de olabilir, gıda sektörü de olabilir; daha çok toptancılar, distribütörler; bu işi kullanıyor ancak DİA Mobile bunların hepsine hitap ediyor.

Sadece saha satış anlamında değil yöneticiler de DİA Mobile üzerinden herhangi bir müşterisini ziyaret ettiğinde veya evinde kahvesini yudumlarken cari hesap ekstrelerini ayrıntılı analiz raporlarını alabiliyorlar. Şirket yöneticileri için de tüm raporlara erişebilecekleri güzel ve pratik bir ürün.

  • Mobil kullanıcıları için avantajlar ve dezavantajlar nelerdir?

DİA Mobile ile çok hızlı ve pratik bir şekilde sadece girmek istediği veri alanlarına göre ekranlar tasarlanabiliyor. Böylece o kullanıcı sadece o verileri görebiliyor, onları girebiliyorlar. Bu pratiklik ve hız sağlıyor.  Fakat tabi çok yazı, not girilmesi gereken alanlarda mobil cihazların klavyesi olmadığı için giriş sıkıntısı olabiliyor. Dezavantaj olarak bunu sayabiliriz ama speech to text dediğimiz klavyelerin özellikleri sayesinde konuşmaları yazıya çevirmesi ile bu da bir nebze gideriliyor. Mobil cihazların masaüstü uygulamalarına karşı giderek dezavantajları azalıyor ve hatta olmazsa olmaz hale geliyor.

Son olarak DİA Mobile ürünümüze oldukça fazla ilgi bulunuyor ve kullanıcılar oldukça memnun. Biz de bu ilgiyi daha çok kişi daha çok kullanıcı kullanabilsin diye işletmelere bir destek de biz bulunalım, bir kullanıcı ekstra biz destekleyelim diye “Şirketim Cebimde” kampanyasını başlatarak bir mobil kullanıcıyı hediye ediyoruz. Kampanya şu an devam ediyor. Nisan sonuna kadar devam edecek.