Software as a Service (SaaS) olarak da bilinen bulut bilişim, internetten sunulan işlemci gücü, bellek, disk depolama alanı gibi hizmetlerin kullanıcılar tarafından kullanılabilmesidir. Mevzubahis bilişim kaynakları, çeşitli platformlarda uygulamaların yer alabilmesi için ayrılan uzak veri merkezlerinden kullanıcılara sağlanmaktadır.

Bulut tabanlı ERP ise, adından da anlaşılacağı üzere kullanıcıların Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) ihtiyaçlarını internet üzerinden gidermesidir. Bulut tabanlı ERP’nin en dikkat çeken özelliği, ilk kurulum maliyetlerinin çok düşük olmasıdır. Çünkü satın alım yapan kurum, hiçbir veriyi kendi sunucularında saklamak zorunda kalmaz. Dolayısıyla sunucu ihtiyacı bile doğmaz. Veriler, yüksek güvenlik altyapısına sahip olan veri barındırma merkezlerinde tutulur. Bir diğer dikkat çekici özellik ise, kullanıcı tarafın dilediği zaman, dilediği yerden ERP yazılımına erişim sağlayabilmesidir. Bu da uzun vadede total maliyetlerin ciddi oranda düşmesini sağlamaktadır. Bu yazımızda yükselen bulut bilişim teknolojisi ve buna bağlı olarak ERP sistemlerinin yaşadığı dönüşümü anlattık.

Bulut Tabanlı ERP

Özünde bulut tabanlı ERP ve kurum içi ERP yazılımları arasındaki tek fark, yazılımın fiziksel olarak kurulu olduğu yerdir. Ancak işin içinde çok daha başka avantajlar ve faydalar vardır. Bütün avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, bulut tabanlı ERP sistemleri, şirketlere muazzam kolaylıklar sağlamaktadır.

Bulut bilişimin fark yarattığı kitleye bakıldığında, KOBİ’ler öne çıkmaktadır. Çünkü küçük ve orta boy işletmeler, donanım ve yazılım için ön yatırım yapmak zorunda kalmadan, uygun fiyatlarla güvenli bir ERP yazılımına sahip olabilirler.

Peki KOBİ’ler büyüdükçe donanım ve yazılım yatırımı yapmak zorunda kalmayacaklar mı? Kalmayacaklar çünkü, DİA’dan bulut tabanlı muhasebe programı veya ERP yazılımı almışlarsa, ölçeklendirilebilir yapı sayesinde ne kadar büyük bir büyüme yaşanırsa yaşansın, ihtiyaçları karşılayacak şekilde ölçeklendirme yapılabilmektedir.

Bulut ERP’nin Avantajları

Günümüzde bulut bilişim çok daha hızlı ve çok daha güvenli bir noktaya gelmiştir. Öyle ki araştırmalar, güvenlik açısından şirket içi sunucu sistemlerinin bulut sistemlerin gerisinde kaldığını gösteriyor. Peki, bulut tabanlı ERP yazılımlarının avantajları nelerdir?

  • Sunucu gibi donanımsal yatırımlara gerek kalmayacağı için maliyetlerden büyük oranda tasarruf sağlar.
  • Veriler bulutta saklandığı için, şirket içinde bilgi teknolojileri departmanı açmaya gerek kalmaz.
  • Güncellemeler bulut üzerinden sağlandığı için, güncelleme ücreti ödemeye gerek kalmaz. Aynı zamanda yazılım her daim güncel olur.
  • İnternet korsanlarından gelecek saldırılara karşı bulut veri saklama merkezleri çok daha güvenlidir.
  • Doğal afetlere ve felaketlere karşı sürekli yedekleme yapılması, güvenli bir kullanım sağlar.
  • Şirketin pek çok yatırım kaleminden kurtuluyor oluşu, farklı fırsatları hiç vakit kaybetmeden değerlendirebilmelerini sağlar.
  • Şirketin altyapı ya da depolama ihtiyaçlarının değişmesi halinde, büyük bir ek yatırım gerektirmeyen ölçeklendirebilme esnekliği.
  • Yazılıma nereden olursa olsun ulaşabilme imkanı, şirketin coğrafi olarak da büyümesini kolaylaştırır. Farklı illerde ya da ülkelerde merkezler kurmak, beraberinde ek bir donanım veya yazılım maliyeti oluşturmaz.

ERP’de Son Dönem

Özünde bulut bilişim, belli başlı şirket ihtiyaçlarını büyük maliyetlerle satın almak yerine, hiçbir yatırım yapmadan düşük maliyetlerle kiralamak olarak tanımlanabilir. Elbette bu tanım maliyetle ilgilidir. Zira bulut bilişimin çalışma özgürlüğü açısından bakıldığında, kıyaslanamayacak kadar büyük avantajlar vardır.

Kiralama konusuna tekrar dönecek olursak, aslında bu uygulama pek de yeni sayılmaz. 70’li yıllarda mainframe bilgisayarları bilenler vardır. Hizmet sağlayıcılar şirketlere uygulamaları çalıştırabilmeleri için veri depolama hizmetleri kiralamışlardı.

Elbette bu uygulama o yıllarda oldukça pahalıydı. Beraberinde bilgisayarların fiyatlarının düşmesi ve şirketlerin kendi bilgisayarlarını almaları çok daha düşük maliyetli hale gelince, bu uygulama kendiliğinden bitti. Sözün özü bu dönemde şirketler, kendi bilgisayarlarını alarak ya da kendi sunucu sistemlerini kurarak maliyetleri düşürebiliyorlardı.

Bulut bilişimin yükselişi de günümüze denk geldi. Yaygın internet kullanımı, düşük mobil cihaz maliyetleri, depolama alanlarının ucuzlaması ve hatta bazılarının bedava olması, bulut bilişim maliyetlerini azalttı. Gelişen teknoloji, performansı yüksek uygulamaların uzaktan çalıştırılabilmesini uygun hale getirdi. Böylece şirketler, günümüzde giderek karmaşık bir hal alan altyapı yatırımlarını yapmak zorunda olmaktan kurtuldular. Bu da beraberinde çalışanların istedikleri yerden, istedikleri zaman işlerini yapabilmelerini sağlamaya başladı. İşte ERP’nin günümüzde yaşadığı büyük dönüşümün altında, bulut bilişimin yükselişinin yatmasının sebebi budur.

Türkiye’nin en gelişmiş bulut tabanlı ERP yazılımı olan DİA, buluta geçmek isteyen kullanıcılarının yanında olmaya devam ediyor. Yüksek sunucu maliyetlerinden ve diğer gider kalemlerinden tasarruf ederek yeni fırsatları değerlendirmek isteyen firmalar DİA’ya geçiyor. DİA’nın sağladığı diğer avantajlar hakkında bilgi almak ve değişime ilk adımı atmak için aşağıda yer alan formu doldurun, sizi arayalım.

Categories: BulutSaas