Sürdürülebilirliğe önem veren küçük işletmelerin, enerji kullanımını azaltmaya yönelik adımlar atması gerekir. Atılacak adımlar sayesinde hem maliyetler azaltılabilirken hem de gelecek kuşaklara yaşanabilir bir doğa bırakmak mümkün olur.

İşletme personellerinin çalışabilmesi için ya da şirket araçlarının hareket edebilmesi için ister benzinli ister elektrikli olsun, her aşamada mutlaka enerji gerekir. Enerji kullanımının azaltılmasından bahsederken, enerji harcayan her aracı veya süreci durdurmaktan söz etmiyoruz. Bunun yerine, enerji kullanımını nasıl daha doğa dostu ve verimli hale getirebileceğimizi anlatmak istiyoruz.

Binalarda Enerji Kullanımını Verimli Hale Getirmek

İşletmelerin enerji kullanımını doğa dostu ve verimli hale getirmenin ilk yolu, şubelerini, mağazalarını, ofislerini veya depolarını gözden geçirmektir. Başta aşağıda bulunan yerler ve bunlara bağlı enerji harcayan araçlar olmak üzere, incelenmesi gereken çok sayıda alan vardır:

  • Bina tasarımı, aydınlatma, yalıtım, ısıtma ve soğutma
  • Bilgisayarlar, televizyonlar, modemler ve sunucular gibi teknolojik cihazlar
  • Çalışanlar için bulunan buzdolabı, kahve makineleri ve diğer beyaz eşyalar

Neler Yapılmalı?

Doğal gün ışığından faydalanmak, enerji tasarruflu ampullere geçiş yapmak, çalışanlarla kullanmadıkları zamanlarda ışıkları ve ekipmanları kapatmaları yönünde konuşmalar yapmak, bugünden itibaren atılmaya başlanabilecek adımlardır. Bununla beraber, ilham almak ve diğer küçük işletmelerin enerji kullanımını nasıl azalttığını öğrenebilmek için örnek gösterilen faaliyetleri incelemek de tavsiye edilebilir.

Kısa ve orta vadede, teknolojik cihazlarınızın ve beyaz eşyalarınızın enerji kullanımlarına dikkat etmeye başlayın. İşletme içerisindeki mutfak ve tuvaletlerde harekete duyarlı ışıklar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gelecekte neleri ele alabileceğinizi öğrenmek için bir profesyonel danışmandan şirketinizi ziyaret etmesini ve enerji denetimi yapmasını da düşünebilirsiniz. Bu tarz denetimlerin boyutları değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden işletmeniz için en doğru denetimi seçtiğinizden emin olun.

Daha büyük projeler için, yüksek enerji tasarrufu sağlayabilecek yalıtım, havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemleri uygulanabilir. Eğer işletme mülk sahibiyse, güneş enerjisi sistemlerinden faydalanabilir. Merkezi kontrolü mümkün olan akıllı termostatlar, sıcaklığı otomatik olarak düzenleyebildiği için, binanın bir bölümünde çalışan ısıtıcıyı açarken, farklı bir bölümünde çalışanlar soğutucuyu açamazlar.

Eğer KOBİ ülkenin sıcak bir bölgesindeyse, binanın güneşe bakan pencerelerini gölgendirmek bir seçenektir. Aynı şekilde ülkenin soğuk bölgelerindeki KOBİ’ler için de yalıtım ve çift çam fark yaratabilir. Genel olarak tüm bunlar için profesyonel bir danışmanlık almanızı öneriyoruz. Aynı şekilde tüm bunlar için devletin desteklerini araştırmak ve faydalanmak da oldukça önemlidir.

Şirket Araçlarında Enerji Tasarrufu

Bugünden itibaren harekete geçilmesi gereken konuların başında, çevrimiçi toplantılara geçmek yer almalı. Böylece karbon ayak izini azaltma noktasında ciddi bir ilerleme kaydedilebilir. Unutmayın, binek otomobiller oldukça yüksek oranda karbondioksit üretir.

Toplantı yapmak için seyahat etme alışkanlığından uzaklaştıkça, sanal toplantıların fikirlerin çok daha geniş kitlelerle paylaşılabilmesine olanak tanıdığını fark edeceksiniz. Çünkü çevrimiçi toplantıların giderek popülerleşmesiyle, yüz yüze yapılan toplantılara kıyasla çok daha fazla katılımcıyla gerçekleştirildiği fark edildi. Seyahati ortadan kaldırmakla beraber karbon ayak izi azalmakla kalmaz, şirket için ciddi oranda ekonomik fayda ortaya çıkar. Seyahat masraflarını ve mekan ayarlama gibi süreçleri göz önünde bulundurduğumuzda, yüz yüze toplantıların maliyetlerini az çok tahmin edebiliriz…

Dikkate alınması gereken bir diğer konu da, zorunlu olan seyahat planlarının optimize edilmesidir. Bunun için çalışanlarınızın ayrı ayrı araçlarla farklı günlerde gidecekleri tek bir yer hayal edin. Bu yerdeki toplantıları aynı gün ve saate alarak, çalışanların birlikte tek bir araçla seyahat etmesi sağlanabilir. Benzer şekilde seyahat rotalarını da optimize ederek, çalışanların birbirlerini yol üzerinde bıraktıkları ve geri aldıkları bir plan oluşturulabilir. 

Son öneri ise hiç kuşkusuz modern araçlara geçiş yapmaktır. Elektrikli araçlar ve hibrit araçlar geleceğin önemli bir gerçeği ve şartlar müsaitse bu teknolojilerdeki araçlara şimdiden geçiş yapabilmekte ciddi fayda var.

Tedarik Zincirinde Enerji Tasarrufu

KOBİ’ler yalnızca istihdam ettiği kişilerle ve içinde bulunduğu ofislerle karbon ayak izi bırakmıyor. Muhakkak tedarikçilerin veya benzeri tarafların ayak izi de mevcut… Bunun için yapılması gerekenler ise şu şekildedir:

  • Tedarikçileri denetleyin: Tedarikçilerinizin enerji kullanımlarını iyileştirebilmek adına atımlar atıp, atmadıklarını kontrol edin.
  • Yerel tedarikçileri tercih edin: Tedarikçilerinizin ne kadar yakınınızda olduğuna dikkat edin. Ürünleri size ulaştırabilmek için ne kadar az enerji harcıyorlarsa, o kadar doğaya katkı sağlamış olursunuz.
Categories: Genel